Laserfiche WebLink
MCOB, PHASE II <br /> Calculation: C-4 <br /> Overflow Pipe Design Page 3 of 3 <br /> CB 5: <br /> l0yr flow into Flow Splitter(from calculation C-3)= 19.16-8.74(overflowed at CB6)= 10.42 cfs <br /> Full Flow Capacity of pipe continuing to water quality(from calculation C-3)=2.10 cfs <br /> Required Capacity of Outfall Pipe= 10.42-2.10=8.32 cfs <br /> Pipe Size= 18" <br /> Critical Slope=0.54% <br /> Provided Slope=0.56% <br /> CB 4: <br /> l0yr flow into Flow Splitter(from calculation C-3)=25.17- 8.74 -8.32=8.11 cfs <br /> Full Flow Capacity of pipe continuing to water quality(from calculation C-3)=2.07 cfs <br /> Required Capacity of Outfall Pipe=8.11 -2.07=6.04 cfs <br /> Pipe Size= 12" <br /> Critical Slope=2.48% <br /> Provided Slope=2.51% <br /> CB3: <br /> l0yr flow into Flow Splitter(from calculation C-3) =30.53 -8.74-8.32-6.04=7.43 cfs <br /> Full Flow Capacity of pipe continuing to water quality(from calculation C-3) =2.10 cfs <br /> Required Capacity of Outfall Pipe=7.43 -2.10=5.33 cfs <br /> Pipe Size= 12" <br /> Critical Slope= 1.93% <br /> Provided Slope=4.82% <br /> CB 2: <br /> l0yr flow into Flow Splitter(from calculation C-3)=33.75-8.74-8.32-6.04-5.33 =5.32 cfs <br /> Full Flow Capacity of pipe continuing to water quality(from calculation C-3)= 1.46 cfs <br /> Required Capacity of Outfall Pipe=5.32-1.46=3.86 cfs <br /> Pipe Size= 12" <br /> Critical Slope= 1.01 % <br /> Provided Slope=6.35% <br />